Robotlarla ne denli iç içeyiz ? - 2

21. Yüzyılın en gözde cihazları olan robotların kullanım alanı artık gitgide yaygınlaşıyor.

Şu an bu makaleyi yazdığım bilgisayardan tutun, mutfağınızdaki kabartma tozunun paketlenmesine kadar yüz binlerce hatta milyonlarca ürün, robotlar tarafından seri bir şekilde üretilebiliyor. Sanayi devriminden günümüze dek hızlanan sanayide makineleşme kavramı artık otonomlaşma ve robotlaşmaya doğru devam etmekte. Tek bir tuşla koskocaman seri üretim bandına istediğinizi yapmakta özgür olabiliyorsunuz.  Özellikle son birkaç yıldır robotlar artık sadece sanayi sektöründe değil hizmet sektöründe de yerini almaya başladı. Mesela artık evinizi bir robota süpürtebiliyorsunuz. Bir fuar alanında ikramlarınızı robotlara dağıttırabiliyorsunuz. Yahut bir cerrahsanız robotlarla ameliyat yapabiliyorsunuz. 

21. Yüzyılın en gözde cihazları olan robotların kullanım alanı artık gitgide yaygınlaşıyor. Mühendis veya tasarımcı olmasanız dahi hayatınızı kolaylaştırabilecek robotlar imal edebilirsiniz. Evet, yanlış duymadınız siz de kendi robotunuzu yapabilirsiniz.Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi robotik artık evlerimize kadar geldi. Uygun fiyatlara malzeme bulmak ve kendi evimizdeki malzemeleri kullanmak mümkün. Üstelik ürettiğiniz robotu ulusal ve uluslar arası yarışmalarda sergileyip rakiplerinizle yarışabilir, isterseniz de iş fikri haline getirip bundan para kazanabilirsiniz.

Robot yapımına nasıl başlanır ?

Öncelikle bir fikriniz olmalı ve üreteceğiniz robotun ne yapacağını, görevlerini iyi bir şekilde tanımlamanız gerekli. Ardından fikrinizi kesinleştirip yapacağınız robotun taslak çizimlerine başlamalısınız. Çizimler ve robot fikriyle uğraşırken bir yandan da "Tekerlek mi kullanacağım, yoksa paletli mi olacak?", "Yaptırmak istediğim hareketler neler?", "Robotum neye hizmet edecek?", "Hangi çeşit sensörleri kullanacağım?", "Robotumu hangi ortamda programlayacağım?" gibi sorulara sürekli cevap vermelisiniz. Unutmayın bir robot yapabilmek için robotunuzu iyi tanımlamanız gerekli. Tüm bu soru ve cevaplama süreci bittikten sonra gerekli parçaları temin etmelisiniz. Bunun için Türkiye'de ve yurtdışında çeşitli siteler var .(bkz: www.robotistan.com, www.hobbyking.com, www.lego.com ) Bu sitelerden ihtiyacınıza göre ürünleri seçip sipariş edebilirsiniz.

Parçalar ve fikrim hazır, neler yapmalıyım ?

Parçaların hepsi artık elinizdeyse montaj aşamasına geçmişsiniz demektir. Bu aşamadan sonra modelinize ve çizimlerinize göre parçalarınızı silikon, vida, bant gibi çeşitli yöntemlerle birbirine bağlamalısınız. Robotunuzu arzu ettiğiniz gibi oluşturduktan sonra artık bilgisayara bağlayıp programlamanın vakti gelmiş demektir.

Bilgisayar ve Robotik hakkında hiçbir fikrim yok ne yapmalıyım ?

        Eğer bilgisayar ve elektronik bilginiz çok değilse, öğrencilerinize robot yaptırmak ve bununla ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmak istiyorsanız, LEGO firmasının Mindstorms robot kiti tam size göre. Sürükle-bırak mantığıyla çok kolay program yazabilirsiniz bunun yanında kit içerisinde robot yapımına dair tüm malzemeler çıktığı için, çok basit bir biçimde robotunuzu yapabilirsiniz. Tüm dünya ile birlikte ülkemizde düzenlenen FLL (First Lego League) robot yarışmasına yaptığınız robotla katılabilir ve ülkemizi yurt dışında temsil hakkına sahip olabilirsiniz.

 

Hazırlayan : Burak TAHTACI

metinhocam.com | 2015

Her hakkı saklıdır ve metinhocam.com ‘ a aittir.