Robot Nedir ? - 1

Öncelikle robot dünyasına genel bir bakış atalım.

Robot Nedir ?

21. Yüzyılın kuşkusuz en büyük yeniliklerinden biri, mikroçiplerin artık hemen heryerde bulunabilmesi ve fiyatlarının çok ucuz olmasıdır. İnternetin ve elektronik ticaretin 

de etkisiyle bu tarz elektronik parçalara ve bunların kullanım kılavuzlarına tek tıkla düşük maliyetlere sahip olabiliyoruz. Hal böyleyken, robot adında kavramlar gündelik yaşantımızda yerini almaya başladı. Peki ya nedir bu robotlar? Toplum içerisinde "robot" dendiğinde akla ilk gelen, ünlü Japon firmasının yaptığı ASIMO' dur . ASIMO ve benzerleri "insansı robot" adı altında robotiğin sadece bir koludur aslında. Robotlar genel olarak şöyle tanımlanmaktadır : "Robot, otonom veya önceden programlanmış görevleri yerine getirebilen elektro-mekanik bir cihazdır."

Otonomluk ve Önceden Programlanmışlık nedir ?

Robotların bir kısmı çevreyle etkileşim halinde olabilir. Çevreden çeşitli nitelikteki bilgileri sensörler (duyarga) ile toplayıp mikrodenetleyicisinde anlamlandırdıktan sonra harekete geçen robotlara "otonom robotlar" denir. Otonom robotlar, üzerlerindeki yazılım sayesinde ses, ışık, görüntü, sıcaklık gibi faktörlere tepki verebilecek şekilde tasarlanır. (bkz: Çizgi İzleyen Robotlar,Sumo Robotlar...)

Önceden programlanmış robotlar çevreden herhangi bir sinyal almaya ihtiyaç duymadan, daha önceden yazılımlarında belirtildiği üzere çalışan mekanik cihazlardır.(bkz: Endüstriyel Robot Kollar)

Robotların Temel Malzemeleri Nelerdir ?

Robotik, çok geniş  bir dünya olduğu için çok çeşitli parçalar ve aksamlar kullanılabiliyor. Ama her robotta olmazsa olmaz parçalar elbette vardır. Bunlardan ilki mikrodenetleyicidir. Mikrodenetleyiciler, robotun yazılımını barındıran ve aynı zamanda sensörlerden gelen verileri işleyen merkezdir. Robotlar, elektronik cihazlar olduğu için güç üniteleri olmak zorunda. Projenin ihtiyacı büyüklüğünde pil kullanarak sisteme elektrik aktarılır. Mikrodenetleyiciden aldığı elektriksel sinyalleri hareket enerjisine dönüştüren motorlar, robotlarımızın hareketli parçalara sahip olmasını sağlayan yapılardır. Eğer otonom bir robot yapmak istiyorsak, sensörler ile dış dünyadan veri alıp bunu işleyebiliriz.

 

Hazırlayan : Burak TAHTACI

metinhocam.com | 2015

Her hakkı saklıdır ve metinhocam.com ‘ a aittir.