Dijital ortamda ders anlatma araçları - 2 Ses kayıt ve Araçları

Bu yazımızda ise video kayıt işlemi dışındaki ikinci önemli konu olan ses ve araçlarını ele alacağız.

Nereden başlamalı...

 

Dijital ortamda ders anlatma araçları - 2 Ses kayıt ve Araçları

 

Online ortamda ders anlatabilmek için gerekli olan tablet ve gerekli programlarla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. (http://www.metinhocam.com/dijital-ortamda-ders-anlatma-araclari---1-video-kayit-ve-grafik-tablet )

Bu yazımızda ise video kayıt işlemi dışındaki ikinci önemli konu olan ses ve araçlarını ele alacağız.

Nereden başlamalı...

Ses kartı, mikrofon, kulaklık gibi ara birim sayısının fazlalığını düşünürsek konu gerçek anlamda kafa karıştırıcı olabilir. İlk yazımızdaki ihtiyaçları da düşündüğümüzde, bu işe başlamanız için bilmeniz gereken “teknolojik şeylerin” sayısı gözünüzü korkutmasın.

Öncelikle ses konusu bu işe yeni başlayan herkes için en son dikkate alınan konulardan birisidir. Herkes videosundaki çözünürlüğe, montajındaki yaratıcılığına odaklanmışken, izleyicilerinin birçoğunun “ses” kaynaklı problemlerden dolayı insanların videolarından uzaklaştıklarının farkında değiller. Bunun sadece konuşma şekliniz veya ses tonunuzun az etkileyiciliği ile alakası yok. Bunlar da önemli ancak parametrelerden sadece birkaçı.

Ses konusunun temiz, akıcı, rahatsız edici frekanslardan uzaklaştırılmış halinin insan zihninde kolay kavranması ve akıcılığı başka bir yazının ve araştırmanın konusu. Ancak bu parametreleri minimumda bile yerine getirmiş olmanız, video kalitenize ve izlenebilirliğinize inanılmaz katkılar sunacağını unutmayın.

Peki nasıl başlamalı?

Öncelikle şuna karar vermelisiniz. Bu işi ne sıklıkta ve ne kadar süreyle yapacağınız. Eğer ki kendinize bir şans vermek ve deneyip neler yapabileceğinize bakmak ve bunu yaparken de para harcamak istemiyorsanız, bilgisayarınızın var olan ses kartını kullanarak  şöyle bir yol izleyebilirsiniz;

Iphone kulaklığı ve üzerindeki mikrofonunun kalitesi bu yaklaşımınızı minimumda güzel destekleyecektir. Elinizde yoksa bile eşten dosttan edinerek deneme amaçlı bu alanda kendinizi test edebilirsiniz.

Bu yaklaşım ve bundan sonraki yaklaşım için mekan tercihiniz kayıtta çok önemlidir. Hangi çeşit kayıt yaparsanız yapın, ortam akustiği her kalitedeki cihazlar için çok önemlidir. Kayıt yaptığınız mekan dış gürültüsünden uzak, iç genişliği ve eşya yoğunluğu bakımından yansımasız (ekosuz) bir ortam olması tavsiye edilir. Mikrofonun kayıt esnasındaki uzaklığı 5 - 7 cm’den yakın olmamalıdır. Eğer yalnızca 5 cm’den aşağı mesafede sesinizi duyurabildiğiniz bir mikrofona sahipseniz sesinizin kalitesi kötüye yakın ve “boğuk” duyulacaktır. Iphone mikrofonu uygun mesafelerde tatmin edici sonuç verecektir.     

İkinci yaklaşımımız ilk denememizden olumlu sonuç alıp bu işi bir parça daha ileriye taşımak isteyenler için;

Bu yaklaşımda yine bilgisayarınızın ses kartını kullanabilirsiniz. Samson marka usb ile bağlanabilen “condansor” özellikli şu (https://www.gelecekevimde.com/samson-go-mic-direct-) mikrofona göz atabilirsiniz. Bu mikrofonun tam amacı tanıtımında da görüldüğü gibi, sesinizi “nitelikli” olarak her şey için duyurabilmektir. Bu tip mikrofonların genel özelliği dinamik olduğundan çevre seslerine aşırı duyarlıdır. Bu yüzden çevre sesleri konusunda hassas bir ortamda yaşıyorsanız, bunun yerine dinamik olmayan yine usb bir mikrofon tercih edebilirsiniz.

Üçüncü yaklaşımımızda bu işi sürdürmeye kararlı, ses ve görüntü konusunda ortalama yatırım yapmak isteyen kişiler için geçerli;

Bu yaklaşımda bilgisayarımıza harici bir ses kartı+ mikrofon+ kulaklık almamız gerekiyor. Burada kullandığınız bu araçların kalitesi önemli farklar yaratabilmekte. Ben bu 3 araç için ayrı ayrı çözümler anlatıp, kafa karıştırmaktansa Focusrite’in bu üçünü de içeren, ve tartışmayı epey dindiren bir “paketini” önereceğim. Burada (https://www.infomusicshop.com/focusrite-scarlett-solo-studio-pack-mk2 ) gördüğünüz bu paketin içerisindeki tüm cihazlar işinizi ciddi anlamda görecektir. Bu pakette sadece tek mikrofon için tek kanal girişi bulunmakta, 2 kanallı paketi de var. Cihazın başarısını kalem kalem anlatmaya gerek görmüyorum. Dileyen bu klasmandaki cihazları karşılaştırabilir. Ancak fiyat-performans ve ihtiyacı karşılama konusunda Focusrite’ın en güzelini başardığını düşünenlerdenim. Bu işlerle veya evde müzik kayıt işleriyle ilgilenen “yarı amatör-profosyonel” kullanıcılar için pratik bir çözüm sağladığını düşünüyorum. Ses kayıt için, ekran ve tablet hareketlerini kaydetmek için kullandığınız programın kayıt aracını kullanabilirsiniz. Ancak bu araçlar genellikle görüntü yakalama hedefli oldukları için, ses için barındırdıkları dijital sinyal işleme işlemleri çok sınırlıdır. Gelişmiş görüntü montaj programlarının ses montajı için sundukları fırsatlar biraz daha gelişmiştir. Daha ilerisi için sadece ses işlemek için tasarlanmış (Cubase, Protools.. vb) programları kullanmakta yarar vardır.

Ses konusu sandığımızdan çok daha kompleks fiziksel ve çevresel olgulara dayanmakta. Bu yazıda kayıt ve kayıt araçlarına dair çok hızlı, kısa özetlenmiş bir bakış atmaya çalıştım. Bütçenize uygun ses kartı, mikrofon vb. arayışlarınız için bazı firmaların teknik ekiplerinden yardım alabilirsiniz. Kayıt anı ve sonrası yapılabilecekler gayet ciddi bir mühendislik meselesi. Tüm bunları bir kerede anlamaya çalışarak, kendinizi ürkütmeyin. Adım adım öğrendikçe ilerlemesi ve kavraması kolaylaşacaktır.

Ses konusunda ilerlemek, derinleşmek isteyenler için Doruk Somunkıran’ın TRT Belgesel kanalı için hazırladığı Sesten Müziğe belgeselini izlemelerini tavsiye ederim. Harika bir belgesel.

İleri okuma yapmak isteyenler için, Prof. Dr. Ayhan Zeren’in Müzik Fiziği kitabı ve ardından Ufuk Önen’in Ses Teknolojileri kitabını edinebilirler. Ayrıca Ufuk Önen’in sitesinde ses konusuna dair akıcı, pratik bilgiler bulabilirsiniz.( http://www.ufukonen.com/ )       

 

Hazırlayan: Yasin Kayırtar

metinhocam.com | 2015

Her hakkı saklıdır ve metinhocam.com ‘ a aittir.