Dijital ortamda ders anlatma araçları - 1 Video, kayıt ve grafik tablet

Online ders videoları oluşturmak için hangi araçlar kullanılmalı ? Ekran görüntülerini nasıl kaydederim ? Hangi tablet yazı yazmak için idealdir? Gibi soruların cevaplarını bu yazımızda sizler için derledik.  

Son yıllarda özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte eğitimde de alternatif çözümler üretilmeye başlandı. Eğitim-öğretim artık sadece sınıf duvarları ile sınırlı olmaktan çıktı. Özellikle 21. yüzyılda teknolojinin geldiği noktayı ve insanların bu teknoloiler ile olan ilişkisini düşündüğümüzde muhakkak ki avantajları daha ağır basmaktadır. Günümüzde artık hemen hemen herkesin en az bir çeşit sosyal medya hesabı bulunmaktadır ve bu kanallar aracılığı ile ulaşmak istediği bilgilere çok daha hızlı bir şekilde ulaşmaktadır.

 

Neden online ders anlatımı: "İnternette kaç kişiyiz"  

Aslında çok da fazla kelimelere gerek kalmadan, bir saniye içerisinde internetteki kullanıcı sayısının, Facebooktan Twittera sosyal medyanın ne kadar hızlı aktığını gözlerimizle görelim. Bunun için gerçek zamanlı çalışan, kaba tabirle bir sayaç diyebileceğimiz http://www.internetlivestats.com/ sitesinden bu başdöndürücü hıza şahit olalım. Bu hızın kendisi aslında online ortamda gelişmekte olan tüm platformların neden sorusuna cevap verdiğini düşünüyoruz. 

 

"bilgi, paylaştıkça çoğalan bir hazinedir". Bhartrihari 

 

Herhangi bir alanda uzmansınız ve bu alandaki bilgilerinizi internet ortamında videolar çekerek insanlarla paylaşmak istiyorsunuz ama nereden başlamak gerektiğine dair bilginiz yok! Biz de 21. yüzyılda "Bilgi evrenseldir" ilkesiyle hayata geçirdiğimiz paylaşım platformu  olan  metinhocam.com ekibi olarak bu süreçte edindiğimiz tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak istedik. Dileriz sizlere faydalı olur. Bu bilgilerin daha fazla insana ulaşması ve fayda sağlaması için lütfen sizler de paylaşınız.

 

Online ders içeriği hazırlamak için hangi sistem idealdir. Masaüstü bilgisayar mı tablet mi?

 

Biz matematik ve geometri ders anlatımlarımızı masaüstü bilgisayar ile kaydediyoruz. Tabi ki tablet de bir seçenektir ama uzun vadede bir iş ve sürekli olarak video hazırlamayı düşünüyorsanız gerek hız gerekse verimlilik açısından masaüstü bilgisayar kesinlikle daha isabetli bir seçim olacaktır. Ancak masaüstü bilgisayarlarda karşınıza çıkan en temel sorun yazı yazma işlemi. Bunun için türlü seçenek var tabi. Windows işletim sisteminde yer alan bir resim düzenleme aracı olan Paint'den aşina olacağınız üzere fare ile yazı yazmak oldukça zordur. Fareyi kalem gibi kullanmaya çalışmak sizi yavaşlatacak ve düzensiz yazı yazmanıza sebep olacaktır.

 

Hangi grafik tablet online ders anlatımı için idealdir ?

Paint veya benzeri araçlarla mouse kullanarak ders anlatmanız neredeyse imkansız. Bunun en güzel çözümü bir Grafik Tablet almanız olacaktır. Bu grafik tabletler dijital içerik hazırlayan "çizim" sektörünün tamamında kullanıyor. Bu yüzden özellikleri ve fiyat performansı "grafik dizayn" çalışanlara göre tasarlanmış. Bu süreçte bizler çok araştırdık, yerli üretim de diyebileceğimiz türlü türlü markalar ile kafamız hayli karıştı ama en sonunda Wacom markasında karar kıldık. Fiyat performans açısından düşündüğümüzde alternatifi yok gibi. İhtiyaçlarınıza uygun grafik tablet modellerini http://www.wacomturkiye.com/ adresinden inceleyebilirsiniz.

Grafik tablette karar verdiniz ve sıra geldi şu soruya;

 

"Peki bilgisayarda yazı yazmak için hangi platformu kullanacağım?"

Bunun için de bir çok seçenek var tabi, biz metinhocam.com içerikleri için ;Smart Notebook programını kullanıyoruz, Özellikle sunduğu ek araçlarla sınıf içi etkinlikler hazırlamanızda da size büyük kolaylıklar sağlyor. Ama program ücretlidir. Programın indirme linki : https://www.smarttech.com/downloads 

Eğer ücret ödemek istemezseniz ya da linkte de gördüğünüz üzere ek özeliklere ihtiyacınız yoksa, ücretsiz olarak inirebileceğiniz gayet rahat bir kullanımı olan SmoothDraw programını tavsiye edebiliriz. Bazen merak edenler oluyor diye biz direkt söyleyelim Khanacademy derslerini SmoothDraw ile anlatıyor :) SmoothDraw programının lindirme linki : http://www.smoothdraw.com/sd

Bu programları indirdik kurduk, burya kadar her şey çok güzel e peki ama nasıl kayıt yapacağız? Biz matematik/geometri derslerinin kaydını Camtasia programı ile yapıyoruz. Profesyonel bir programdır, ama kullanımı kolaydır, yapabileceklerinizin sınırı size kalmış. Ama tabi bu program da ücretlidir. Camtasi programının indirme linki : https://www.techsmith.com/camtasia.html 

Ama çok daha profesyonel bir program isterseniz kesinlikle Adobe Premiere Pro CC ' yi tavsiye ederiz. Yapabildiklerinin yanında fiyatı oldukça düşük kalıyor tabi. Adobe Premiere Pro CC programını incelemek için : http://www.adobe.com/tr/products/premiere/features.html

Ama üzülmeyin bunun da ücretsiz alternatifleri var tabi :)

 

"Windows 10'da ücretsiz ekran yakalama ve kayıt aracı"

İlk olarak Windows10 kullanıcılarının yüzünün güleceği kesin çünkü Windows10 içinde gizli bir ekran yakalama aracı var. Windows içinde yer alan "Game DVR" aracını çalıştırdığınızda karşınıza resimdeki gibi bir ekran açılır.

Eğer bulamazsanız Windows+G tuşuna basarsanız kendiliğinden açılacaktır. Kayıt yapabilmek için "Yes, this is a game" kutucuğunu işaretleyin ve keyfini çıkarın.

İkinci bir ücretsiz alternatif ise online sınırsız kayıt yapmanızı sağlayan bir seçenek olan Apowersoft firmasının sunduğu bir hizmet. Ek bir program ya da java eklentisi olmadan sadece bir kereliğine küçük bir kurulum ile kayıt yapmanızı sağlyor. Ayrıntılı bilgi için : http://www.apowersoft-tr.com/ekran-kaydedici-pro

Eğer internet tarayıcınızda "ücretsiz ekran videosu çekme programı" yazar ve aratırsanız bir çok alternatif daha bulabilirsiniz.

 

"Özgür yazılımla özgürleş"

Özellikle belirtelim bu anlattığımız porgramlar Windows işletim sistemi ile kullanabileceğiniz programlardır. Eğer bu programların ücretli versiyonları maddi olarak sizi yoracaksa herhangi bir ücretsiz linux işletim sistemi dağıtımını (Ubuntu, Mint vb) tercih edip bu araçların benzerlerinin tamamına ücretsiz olarak erişebilirsiniz. Bu sistemlerin kurulum ve kullanımları gözünüzü korkutmasın bu konuda Ubuntu'nun Türkçe olarak hazırladığı sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ubuntu'yu bilgisayarınıza tam olarak kurmadan USB diskiniz üzerinden canlı olarak çalıştırarakta kullanabilirsiniz. Daha sonra ayrıca bir yazımızda Linux'ta bu programların alternatiflerini anlatacağız. 

 

Web 2.0 araçlarıyla hayal gücünüzü genişletin? 

Yazımızı önemli bir konuyla pekiştirelim. Eğerki online ortamda "birikimlerinizi" aktarmak istiyorsanız "eğitim-öğretim" için sayısı hızla artan web 2.0 araçlarına hakim olmanız, yapacağınız üretimlerin pratikleşmesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda hayal gücünüzün alanını genişletecektir. Peki nedir bu web 2.0 arçları diyorsanız ders içi veya ders dışı etkinlikler yapabileceğiniz Web 2.0 araçlarına, sitemizin makaleler bölümündeki "Eğitim Amaçlı Web 2.0 Araçları" yazı dizisinden ulaşabilirsiniz. İçeriklerimiz güncellenmeye devam edecektir. Bu yazımızda ise sadece dijital ortamda ders anlatma araçları, video, kayıt ve grafik tablet üzerine konuşacağız.

Hazırlayan : metinhocam.com çalşma ekibi

 

 

metinhocam.com | 2015

Her hakkı saklıdır ve metinhocam.com ‘ a aittir.