Aydın’da Matematik Müzesi!

Alışılmışın dışında bir deneyim yaşamak için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Evet, yanlış duymadınız, Matematik Müzesi!  Farkındayız;  “müze” kelimesi, “matematik” kelimesiyle bir arada duyulduğunda ortaya epey şaşırtıcı bir zihinsel karmaşa çıkıyor. Bunun tabi ki en önemli sebebi, iki başlığında ülkemizdeki ilgi ve gelişim eksikliği. Bilimden sanata kadar geniş bir yelpazede yaşanan “güzel” gelişmeleri maalesef ki ilk önce “şaşkınlık” refleksiyle karşılıyoruz. Bu haberi de biraz bu duygularla karşılamış olabiliriz.

Aydında özel bir eğitim kurumu içerisinde kurulan Tales Matematik Müzesi önemli bir projeyi hayata geçirmiş. Okulun içerisinde ayrılan özel bir alanda kurulu “müze” de matematiğin görsel uygulamaları özel çalışmalarla hayata geçirilmiş.  Müze, Aydın’da olduğu için henüz gidip gezme fırsatımız olmasa da Tales Matematik Müzesinin web sitesinde müzenin uygulama alanlarıyla ilgili şöyle bir bilgi bulunmakta:

“Uzun araştırma ve geliştirme çalışmalarından sonra müzede yer alacak tüm materyaller Başak Koleji bünyesinde tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu istasyonlarda çocuklar Goldbach asal sayı tezinden, Graf teorisine, Hamilton tezinden, oyun teorisine, sayı kavramından, Pi sayısına kadar her şeyi dokunarak inceleme imkanı bulacaklardır.”

“Aslında ismi neden müze ? ” sorusunu birçok kez kendimize sorduk. Hatta bunun gibi birçok soruyu da sorduk ancak Matematik Müzesi’nin projesine ait detaylı bilgiye web sitelerinden ulaşmak mümkün değil. Oldukça “sade” bir web siteleri bulunmakta. Projeye ne zaman başlandı, amaçlanan neydi, sonuçları öğrencilerin eğitim yaşamına nasıl yansıdı gibi bilgilere ulaşmak maalesef mümkün değil.

Tahminimizce “müze” denilerek, her yaştan insanın bu matematik istasyonlarını gezmeleri amaçlanmış. Yani neden matematik laboratuvarı değil de müze sorusunun cevabı böyle diye sanıyoruz.

Ama bu durum dikkatlerden kaçmamış.  Tales’in facebook sayfasında bir kullanıcı bu durumu şöyle yorumlamış “Matematiği kullanamadan müzeye koyduk sanki...”

Ancak bizim gibi “büyük” şehirlerde yaşayan insanların algılarında özel eğitim kurumlarına yönelik şöyle bir gerçek vardır; Eğitimin niteliği, kalitesinden ziyade “satmak” üzerine kurulu reklam çalışması.

Hal böyleyken Türkiye’de eğitim, özel kurumların birbiriyle araç gereç yarıştırdığı bir zemine dönüşmüş durumda. Tales Matematik Müzesi bu algıyı değiştirecek bir değişimi başlatmış olabilir. Eğitim konusunda “projelerin” havada uçuştuğu bir dönemde sadece matematikte değil, tüm branşlarda uygulamalı eğitim alanlarının yaygınlaşması dileğimizle. 

Hazırlayan: metinhocam.com çalışma ekibi

metinhocam.com | 2015

Her hakkı saklıdır ve metinhocam.com ‘ a aittir.