ARISTOTELES KAMPI

Tarih: 15-28 Ağustos    

Yer: Nesin Matematik Köyü

PROGRAM

İlk hafta teorik Aristoteles çalışması 6 temel metin üzerinden gidecek; Kategoriler, Fizik, Metafizik, Ruha Dair, biyolojik metinler, Nikomakhos’a Etik. İlk hafta, Perşembe günü tatil olmak üzere, 6 gün ders olacak. Her gün bir hoca, sabahtan başlayıp, akşama kadar kendi konusunu okumalar üzerinden işleyecek. Maksat tüm külliyatı kapsamak veya Aristoteles’in felsefesini anlatmak olmayacak. Bu temel 6 metnin nasıl okunması gerektiğini öğretecek hocalar. Örneğin; A hoca, sabah 8.00’de başlayıp akşam 18.00’e kadar, yani 6 saat boyunca bu işleyişi sürdürecek. Günün son iki saati konu tartışmaya açılacak. 6 günde böylece 6 metin kapsanmış olacak.

İkinci hafta, Aristoteles’in kısa metinlerinden biri Türkçe’ye çevrilecek. Katılımcılar hakim oldukları dil(ler) çerçevesinde gruplara ayrılacak ve bize hakemlik edecek hocalar eşliğinde, seçilen Aristoteles metninin küçük bir kısmını Türkçe’ye tercüme edecekler. Sonrasında yapmış oldukları çeviriyi tüm gruba sunacaklar. Bu çeviriler eleştirilerek, incelenerek, orijinal Yunanca’yla hocalar tarafından kıyaslanarak pekiştirilecek. Karşımızda gün boyu Perseus ve TLG açık olacak referans için. Ve neticede orijinaliyle tutarlı bir çeviri elde edilmeye çalışılacak. Katılımcıların Antik Yunanca bilmesi beklenmiyor; bu konuda hocalar bizi destekleyecek – ancak Tükçe dışında bir dile üst seviyede hakim olmaları gerekiyor. Haftanın sonunda Aristoteles’in kısa bir metni veya bir kitabının kısa bir bölümü Türkçe’ye tercüme edilmiş olacak.

Önemli Not!: İlk hafta yapılacak olan teorik çalışmaya katılacak öğrencilerin yabancı bir dil bilmesi zorunlu değil. İkinci hafta çeviri çalıştayında aktif bir rol almak isteyenlerin yabancı dil bilmesi ise şart. Ancak kampa katılıp da yabancı dil sıkıntısı çeken olursa, ikinci haftaya devam etmeleri mümkün, tüm tartışmalar Türkçe ilerleyecek.

Kontenjan: 25 kişi          

 İletişim: archeprojesi@gmail.com

Başvuru: Başvurular iki aşamalı olarak değerlendirilecek. Yazıların incelenmesi ardından, ikinci aşamaya geçen başvuranlarla birebir mülakat yapılacak. Nihai katılımcı listesi en geç 1 Şubat itibariyle belli olacak.

Kayıt: Başvurular alındıktan sonra mülakat neticelerine göre sizlere e-posta gönderilecektir. Ödeme ve kayıtla ilgili tüm işlemler başvurunuz kabul edildikten sonra yapılacaktır. Kayıt işlemleriyle Nesin Matematik Köyü ilgilenmekte.

Başvuru formu için lütfen tıklayın!

Kaynak:https://archeprojesi.wordpress.com/gelecek-programlar/aristoteles-kampi/

metinhocam.com | 2015

Her hakkı saklıdır ve metinhocam.com ‘ a aittir.