2015 TEOG YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI.

Öğrencilerin uzun süren bekleyişi sona erdi. Herkes yeni gideceği okulu merak ediyordu, nihayet sonuçlar açıklandı.

1,3 milyon öğrencinin merakla beklediği TEOG yerleştirme sonuçları bugün açıklandı. BÜtün bir yıl boyunca süren zorlu sınav sürecinden sonra 6-16 TEMMUZ tarihlerinde tercihlerini yapan öğrenciler heyecanla bugünü bekliyorlardı.

Nihayet bugün Açıklanan sonuçlarla bu bekleyiş sona erdi. Ama tabi ki koşuşturma bitmedi. Bundan sonra nakil yapmak isteyen, yerleşemeyen öğrencileri de ayrıca bir koştura bekliyor.

Yerleştirme işlemleri, öğrencilerin okul kodlarına göre yaptıkları tercihler doğrultusunda Yerleştirmeye Esas Puanlarına (YEP) göre gerçekleştirilmiştir. Yerleştirme sonuçlarına, www.sinavlar.gov.tr ve http://teog2015.meb.gov.tr internet adreslerinden ulaşılabilir. Açıklanan sayısal bilgiler ise şu şekilde;

Yerleştirmeye Esas Puanı hesaplanan 1 milyon 288 bin 315 öğrenciden; 1 milyon 108 bin 182’si tercih başvurusunda bulunmuştur. Tercihte bulunan öğrencilerin % 94’ünü oluşturan 1 milyon 36 bin 809 öğrenci tercihlerinden birine yerleştirilmiştir. İlk beş tercihine yerleşen öğrenci sayısı % 66 ile 736 bin 796, ilk on tercihine yerleşen öğrenci sayısı % 87 ile 960 bin 136’dır. Tercih yaptıkları halde tercihlerinden birine yerleşemeyen 71 bin 373 öğrenci ile hiçbir tercihte bulunmamış ve herhangi bir özel öğretim kurumuna kaydını yaptırmamış öğrenciler açık öğretim kurumlarına yerleştirilmiştir. Yerleştirme sonunda okullarda halen 248 bin 908 boş kontenjan bulunmaktadır.

 

Hiçbir tercihte bulunmayan veya tercihte bulunduğu halde tercihlerinden birine yerleşemeyerek açık öğretim kurumlarına yerleştirilen öğrenciler ile tercihleri doğrultusunda bir ortaöğretim kurumuna yerleşen öğrenciler, istemeleri hâlinde 17-21 Ağustos 2015, 24-28 Ağustos 2015, 31 Ağustos-4 Eylül 2015 tarihlerinde e-okul.meb.gov.tr adresinden yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecektir. Öğrenciler bu süreler içerisinde yerleştirmeye esas nakil başvurusu için boş kontenjan şartı aranmaksızın 3 (üç) tercih yapacaklar ve tercihlerini herhangi bir ortaokul müdürlüğünden onaylatacaklardır. Yerleştirmeye esas nakil süreci 7 Eylül 2015 tarihi itibarıyla sona erecektir. Ayrıntılı bilgi odsgm.meb.gov.tr/ adresinden Tercih ve Yerleştirme Kılavuzuna ulaşarak edinilebilir.

YİNE HER SENE EN ÇOK MERAK EDİLEN KONULARDAN BİRİ, TEOG LİSE NAKİLLERİ NASIL YAPILACAK?

 

TEOG yerleştirmesine esas nakil işlemleri sırasında, tüm öğrenciler yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecek. Yerleştirmeye esas nakil işlemi sonucu okul değiştiren güzel sanatlar vespor lisesi öğrencileri, bu okuldaki hakkından vazgeçmiş sayılacak. TEOG sonuçlarına göre yerleştirmeye esas nakil başvurusunda, 3 tercih alınabilecek.

 

Her okul için boş kontenjan şartı aranmaksızın tercih yapılabilecek. Yerleştirmeye esas nakillerde, il veya ilçe sınırlaması bulunmayacak. Yerleştirmeye esas nakillere isteyen öğrenciler başvuru yapabilecek. 

 

Velinin isteği halinde yerleştirmeye esas nakil için alınacak 3 tercih, üç nakil yerleştirmesi dönemi için geçerli olabilecek. Açık ortaöğretim kurumuna yerleştirilen öğrenciler için 7-10 Eylül´de, istemeleri halinde il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları alınarak, 11 Eylül´de nakil yerleştirmesi yapılabilecek. 

 

Bu işlemin ardından yerleştirme işlemi tamamlanacak ve 14 Eylül´de eğitim öğretime başlanacak.

YURT DIŞI VE AÇIKÖĞRETİM ORTAOKULLARINDAN MEZUNLARIN NAKİL İŞLEMLERİ

 

Yurt dışındaki öğrenciler ve açık öğretim ortaokulundan mezun öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil başvurularını Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmî

internet sitesinde açılacak olan “Açık öğretim ortaokulu ve yurt dışı yerleştirmeye esas nakil başvuru ekranı” aracılığıyla yapacaktır. Başvuru çıktıları APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü-06500 Teknikokullar Yenimahalle/ANKARA adresine gönderilecektir.

NAKİL SONUÇLARI NEREDEN İLAN EDİLECEK?

 

Yerleştirmeye esas nakil işlemlerinin sonuçları,

• 24 Ağustos 2015

• 31 Ağustos 2015

• 7 Eylül 2015

tarihlerinde e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir.

Kaynak: meb.gov.tr

 

 

 

 

metinhocam.com | 2015

Her hakkı saklıdır ve metinhocam.com ‘ a aittir.